Ile specjalnych stref, tyle ewidencji
Spółka powinna rozliczać dopuszczalny limit pomocy publicznej odrębnie dla każdej specjalnej strefy ekonomicznej, nawet gdy te znajdują się na terenie jednego województwa.
Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 15 lutego 2022 r. (II FSK 1233/19).
Przedsiębiorca (wnioskodawca) korzysta ze zwolnienia podatkowego na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o CIT, prowadząc działalność na podstawie kilku zezwoleń strefowych, na terenie dwóch specjalnych stref ekonomicznych (SSE). Ubiegając się o wydanie interpretacji, wnioskodawca wskazał, że dla celów określenia wysokości dochodu (straty) z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej na terenie SSE będzie on uprawniony do prowadzenia jednej, łącznej ewidencji dla działalności podlegającej zwolnieniu z CIT, tj. wspólnej dla wszystkich posiadanych zezwoleń. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe. Zdaniem organu limit uprawniający do skorzystania z pomocy publicznej w postaci zwolnienia z CIT powinien być oceniany odrębnie w odniesieniu do każdej strefy.
Treść przedmiotowej interpretacji została zaskarżona przez inwestora do WSA w Rzeszowie, który zgadzając się z wnioskodawcą potwierdził, że przedsiębiorca prowadzący działalność strefową w więcej niż jednej SSE, na podstawie kilku zezwoleń, ale na terenie jednego województwa może prowadzić wspólną ewidencję oraz wykorzystać limit dostępnej pomocy publicznej dla posiadanych zezwoleń w sposób łączny i chronologiczny.
Stanowisko to nie spotkało się z aprobatą NSA,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta