Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ile specjalnych stref, tyle ewidencji

06 czerwca 2022 | Podatki i księgowość | Marcin Zwolenik

Spółka powinna rozliczać dopuszczalny limit pomocy publicznej odrębnie dla każdej specjalnej strefy ekonomicznej, nawet gdy te znajdują się na terenie jednego województwa.

Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 15 lutego 2022 r. (II FSK 1233/19).

Przedsiębiorca (wnioskodawca) korzysta ze zwolnienia podatkowego na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o CIT, prowadząc działalność na podstawie kilku zezwoleń strefowych, na terenie dwóch specjalnych stref ekonomicznych (SSE). Ubiegając się o wydanie interpretacji, wnioskodawca wskazał, że dla celów określenia wysokości dochodu (straty) z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej na terenie SSE będzie on uprawniony do prowadzenia jednej, łącznej ewidencji dla działalności podlegającej zwolnieniu z CIT, tj. wspólnej dla wszystkich posiadanych zezwoleń. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe. Zdaniem organu limit uprawniający do skorzystania z pomocy publicznej w postaci zwolnienia z CIT powinien być oceniany odrębnie w odniesieniu do każdej strefy.

Treść przedmiotowej interpretacji została zaskarżona przez inwestora do WSA w Rzeszowie, który zgadzając się z wnioskodawcą potwierdził, że przedsiębiorca prowadzący działalność strefową w więcej niż jednej SSE, na podstawie kilku zezwoleń, ale na terenie jednego województwa może prowadzić wspólną ewidencję oraz wykorzystać limit dostępnej pomocy publicznej dla posiadanych zezwoleń w sposób łączny i chronologiczny.

Stanowisko to nie spotkało się z aprobatą NSA,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12285

Wydanie: 12285

Spis treści

Reklama

Opinie

Zamów abonament